Gözetim Belgesi İle Ucuz Telefon Kalmayacak

200 dolar altındaki telefonlar için ek vergiler gündeme geldi. Yeni yasaya göre 200 dolar altındaki telefonlar için gözetim belgesi olmayanlarda ek vergi alınacak ve bu telefonlara 200 dolarlık telefonların vergisi uygulanacak. Gözetim belgesi altında istenen evraklar yerine getirilmezse ucuz telefonların ülkeye girişi zorlaşmış olacak ve böylece ithal ucuz telefon kalmayacak.

Aslında gözetim uygulamasının amacının yerli üreticiyi korumak ve ithalattan kaynaklanacak vergi kayıplarını önlemek olduğunu söyleyebiliriz.

Bu kapsamda vergi hesaplaması ise telefonun bedeli üzerinden değil, bakanlığın belirlediği bedel üzerinden gerçekleşecek.

200 dolar altı tüm cihaz ithalatları için gözetim belgesi alınması gerekecek ve bu belgenin gümrük idaresine ibraz edilmesi zorunda olacaktır. Gözetim belgesi taleplerine ilişkin başvurular, Ticaret Bakanlığı internet sitesine elektronik imzayla yapılabilecek. Gözetim uygulaması kapsamında 6 aylık geçerlilik süresine sahip bu belgenin başvuları e-devlet üzerinden de gerçekleşebilecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kalem Kullanımı Sunan LG Stylo 6 Sızdırıldı!

Uygun fiyatlı olması beklenen  LG Stylo 6 yabancı sitelerde haberleri çıkmaya başladı. Telefonun ülkemizde satılıp satılmayacağı belli değil.  LG Stylo 6 Nasıl? Telefon tasarım olarak Samsung’un Note serisine benziyor olsa da elbette bir amiral gemisi özelliği taşımıyor. Stylus kaleme yer verildiği görülen yeni telefonun 6.2 inç bir ekranla gelmesi bekleniyor. Bunun yanında […]

Subscribe US Now

Mutlaka Bakmanız Gereken En İyi Telefon Yazıları 

En İyi Kameraya Sahip Telefonlar

Kamerası İyi Olan Telefonlar

Ön Kamerası En İyi Telefonlar

Ön Kamerası İyi Olan Ucuz Telefonlar

Şarjı En Uzun Giden Akıllı Telefonlar

En İyi Telefon Zil sesleri