Xiaomi Mi A3 – Oppo A5 2020 Karşılaştırması

Xiaomi Mi A3 – Oppo A5 2020 karşılaştırması yazımızda alanlarında oldukça iddialı olan iki telefonu karşılaştırıp son kararı size bırakacağız.  Unutmadan her iki telefon orta segmentte oldukça iddialı. Daha önceki yazılarımızda bu iki telefona kamera özellikleri nedeniyle en iyi kameraya sahip telefonlar, ön kamerası en iyi telefonlar, şarjı en iyi giden akıllı telefonlar gibi yazılarda yer verdiğimizi hatırlatıp bu telefonların şarj ve kamera özelliklerinin çok iyi bir yere not etmenizi isteyerek karşılaştırma yazımıza geçiyoruz. 

Telefonların Genel Özellikleri – Bu Telefonlar Nasıl?

Her iki telefonun da batarya ve kamera özellikleriyle öne çıktığını hatırlatıp bu iki telefondan bir tanesini seçmekte hayli zorlanacağınızı hatırlatmak isteriz.

Xiaomi Mi A3 Özelikleri

Mi A3’ü almamıza sebep olacak özelliklerin başında arka – ön kamera çözünürlüğüyle pil ve ekstra özellikleri geliyor. Telefonun arkada 48 MP lik kamerası ve ön tarafta ise  32 MP kamerası var. Arkadaki 3lü kamera sistemi oldukça iyi iş çıkarırken öndeki kamerada oldukça iyi. Pil kısmında 4000 mahlık bir bataryaya sahip olan telefon Android One ve Ekran özellikleri sayesinde oldukça iyi dayanan bataryaya sahip.

Xiaomi Mi A3 ün ekstra özelliklerine geldiğimizde ise bize cazip özellikler sunuyor. Hızlı şarj, ekrandan parmak izi, arka ve öndeki Gorilla Glass 5 Cam koruyucu gibi özellikler telefonu oldukça cazip kılıyor. Ayrıca telefonun Android One güncellemesini alacağını belirtip gelecek güncellemelerden de yararlanacağını da hatırlatalım.

telefonun detaylı özelliklerini anlatan yazımız için tıklayın

Xiaomi Mi A3 - Oppo A5 2020 Karşılaştırması - Özellikler

Oppo A5 2020 Özellikleri

Oppo A5 2020 özelikleri dediğimizde aklımıza gelen anahtar kelimeler Kamera, pil, şıklık ve büyük ekran oluyor. 

Oppo A5 2020 6.5 inç büyüklüğünde oldukça büyük bir geniş ekran kullanırken arkada en büyüğü 12 MP çözünürlüğünde olan kamerayı 4 lü kamera sistemi izliyor. Önde 8 MP kamera çözünürlüğüne sahip olan telefonun oldukça iyi dayanan 5000 Mah büyüklüğünde bir bataryası var. Telefonun ses sistemi de oldukça iyi. Streo sese sahip olan telefon oldukça iyi ses özelliğine sahip. Telefonda parmak izi okuyucu ve yüz tanıma gibi özellikler bulunuyor. Telefon tam anlamıyla harika bir telefon.


telefonun detaylı özelliklerini anlatan yazımız için tıklayın

 

Özellik Karşılaştırılmaları

Şimdi telefonun karşılaştırmasını madde madde sizler için karşılaştıracağız!

 Performans Karşılaştırması

Her iki telefonundan CPU ve Pefromans özellikleri benzer şekilde hızlı ve iyi olduğunu söylemek istiyoruz. Her iki telefonda Snapdragon 655 işlemci ve Andreo 610 Gpu kullanıyor. Burada bir eşitlik söz konusu olsa da Xiaomi Mi A3 Android One kullandığı için bir adım önde. Oppo A5 2020 ye göre daha hızlı bir telefon olduğunu söyleyebiliriz.

Bellek ve Depolama Karşılaştırması

Burada 4 Gb ram ve 64/128 Gb dahili bellek sunan Xiaomi Mi A3 oluyor. Bu alanda Oppo A5 2020 3 Gb ram ve 64 Gb Dahili bellekle geliyor.

Kamera Karşılaştırması

Her iki telefon kamera konusunda oldukça iyi. Kamera özellikleri bakımından Oppo A5 2020 öndeyken kamera çözünürlüğü konusunda Mi A3 daha önde. Mi A3 3lü arka kamera sistemine 48/32 MP kamera çözünürlüğü sunarken OPPO kamerasında 12/8 MP 4lü kamera sistemi bulunuyor. Oppo A5 2020 kamerasında makro çekim bulunması ve özellikleriyle kamerada önde. 

Son sözde kamera konusunda seçimimiz Mi A3 ten yana oluyor. Çünkü ön kamerada oldukça iddialı bir kameraya sahip olan Mi A3 32 MPlik bir ön kamerayla geliyor. Oppo ise ön kamerada sadece yeterli bir kamerayla karşımıza çıkıyor!

Xiaomi Mi A3 - Oppo A5 2020 karşılaştırması

Video Karşılaştırması

Video dalında 4k 30 fps video çekebilen telefonlar yenişemedi. Mi A3 bu alanda biraz daha fazla seçenek sunsa da seçmek haksızlık olacaktı.

Ses Karşılaştırması

Oppo A5 2020 kullandığı stereo ses sistemiyle bu alanın açık ara tercih sebebi oluyor.

Batarya Karşılaştırması

Mi A3 4030 bataryayla ve hızlı şarjla karşımıza çıkarken OPPO A5 2020 5000 mahlık bir batarya hızlı şarj olmadan karşımıza çıkıyor. Her iki telefonun şarjı iyi gitse de OPPO A5 2020 batarya konusunda daha iyi iş çıkarıyor diyebiliriz.

Batarya konusunda tercihimiz Oppo A5 2020 oluyor.

Ekran Karşılaştırması

Büyük ekran sevenler için Oppo A5 2020 burada açık ara önde. Telefon 6.5 bir ekran sunarken Mi A3 6 inçlik bir ekranla A5’in gerisinde kalıyor!

Ekran konusunda tercihimiz A5 2020 oluyor.

Ekran Koruması, Dayanıklılık

Ekran koruması olarak hem önde hemde arkada Gorilla Glass 5 Cam kullanan Mi A3 burada açık ara önde.  A5 te ise sadece ön ekranda Gorilla Glass 3 var.

Tasarım Karşılaştırması

Büyük ekran ve daha şık hatlara sahip olan A5 2020 burada tercih sebebimiz oluyor.

Yazılım Karşılaştırması

Her iki telefonda fabrika ayarlarında Android 9’la elimize ulaşıyor. Ancak bu konuda artısı olan taraf Mi A3. Mi A3 Android One projesiyle karşımıza çıktığı için iki yıl boyunca güncelleme alacak. Saf Android yazılımı olan telefon hız ve stabillik konusunda oldukça iyi ; ancak telefonda saf Android nedeniyle kaynaklanan hatalarda mevcut.

Ekstra Özellikler Karşılaştırması

Ekstra özellikler dalında ekrandan parmak izi, Android One ve kızıl ötesi gibi özellikleriyle kazanan Mi A3 oluyor. Ayrıca ekrandan parmak iziyle Mi A3 bir adım önde!

Xiaomi Mi A3 - Oppo A5 2020 karşılaştırması

Fiyat Karşılaştırması

Son dönemdeki kur dalgalanmalarından hemen önce her iki telefonda 1500 lira civarı fiyat aralığına sahipti ; ancak ülkemizde Xiaomi Mi A3 ‘ün 128 Gb lik versiyonu da mevcuttu. Bu versiyon 1800 lira gibi harika fiyatla satıldığı için fiyat konusunda da tercihimiz Mi A3 oluyor!

 

Artıları ve Eksileriyle Xiaomi Mi A3 – Oppo A5 2020 karşılaştırması 

Xiaomi Mi A3’ün artıları ve Eksileri

Telefonun artıları ve eksilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

+ Sunduğu özelliklere göre harika bir fiyat

+ Harika kamera özellikleri (48 mb arka 32 mb ön)

+ Oldukça iyi giden bataryası var. 8 Saatlik ekran deneyimi sunuyor.

+ Parmak izi ve yüz tanıma teknolojisi.

+ Oldukça hafif, tüy gibi bir telefon. Küçük ve cebe kolay sığıyor.

+ Son teknoloji ekrandan parmak izi ve yüz tanıma özellikleri.

+ Saf Android kullanması ve güncellemeleri alacak olması.

+ Isınma dahil bilinen herhangi bir donanım arazası yok. Sağlam bir telefon görüntüsü çiziyor.

Xiaomi Mi A3 ün eksikleri

– Dar ve uzun ekran. Geniş ekran sevenlerin canı sıkılabilir.

– Cam kasa yüzünden elden kayma ihtimali var.

– Yazılım hataları mevcut.

– Kamerada makro çekim gibi özellikler yok. Gece çekimi biraz zayıf.

Oppo A5 2020’nin artıları ve Eksileri

+ Sunduğu harika fiyat

+ Çok iyi kamerası 

+ Çok iyi bir Batarya Performansı

+ İyi bir tasarım ve büyük ekran

+ Çok iyi ses özellikleri

Oppo A5 2020 in Eksikleri

– Kamera çözünürlüğü daha iyi olabilirdi. (Örneğin 48 mb)

– Yavaş şarj olması

– Daha iyi ekran ve kasa koruması olabilirdi (Gorilla Glass 5) 

– Biraz daha hafif bir telefon olabilirdi.

– Plastik kasa yerine daha iyi bir kasa tercihi olabilirdi. 

– Parmak izi okuyucusu ekranda olabilirdi.

Xiaomi Mi A3 ve Oppo A5 2020 nin Ortak Özellikleri
Xiaomi Mi A3 - Oppo A5 2020 karşılaştırması Ortak Özellikler

Hangisi En İyi Telefon?

Xiaomi Mi A3 – Oppo A5 2020 karşılaştırması yazımızda hangi telefonun daha iyi olduğuna! Tam 12 dalda yaptığımız özellik karşılaştırmasında Mi A3 7 – 4 gibi bir üstünlük sağladı. Video dalında ise taraflar yenişemedi.

Xiaomi Mi A3 - Oppo A5 2020 karşılaştırması Hangisi Daha İyi

 

Telefonların özelliklerini hatırlatmakta fayda var…

Xiaomi Mi A3 - Oppo A5 2020 karşılaştırması Özellikler

Hangi Telefonu Tercih Etmeli

Yazımızda gördüğünüz gibi pek çok özellik bakımından Mi A3 önde de olsa bu Oppo A5 2020 yi kötü bir telefon yapmıyor! Mi A3 özellikle ekranın daha dar ve küçük olması nedeniyle büyük ekran severler için tercih nedeni olmayabilir. Kamera konusunda çözünürlük iyi olsa da makro çekim gibi özelliklerinin olmaması ve yazılım hataları Oppo A5 2020’yi tercih sebebi yapıyor. 

Oppo A5 2020’yi tercih etmek isteyenlere ayrıca şunları hatırlatmak gerek. Telefonda ekran üzerinde parmak izi bulunmaması, kamera çözünürlüğü, Android güncellemeleri eksiler Mi A3 ü tercih sebebi yapabilir.

Hangi telefonu tercih etmeyelim diyenlere cevabımız  Mİ A3 olsa da totalde bu telefon önde olsa da her iki telefonun da batarya ve kamera gibi önemli özelliklerde iyi olduğu ve tercihin ekran üzerinde yapılması gerektiğidir. Büyük ekran mı yoksa küçük mü karar sizin!

Xiaomi Mi A3 ve Oppo A5 2020 İnceleme Yazıları

Telefonları daha fazla merak edenler için inceleme yazıları burada
Mi A3 İnceleme yazısı için tıklayın

Oppo A5 2020 İnceleme yazısı için tıklayın

Xiaomi Mi A3 ve Oppo A5 2020 Kullanıcı Yorumları

Oppo A5 2020 Kullanıcı Yorumları İçin Tıklayın

Umarız yazımızı beğenmişsinizdir. En İyi Telefon’nun anasayfasını ziyaret etmeyi unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Xiaomi Mi A3 Kullanıcı Yorumları

Xiaomi Mi A3 Kullanıcı Yorumları yazımızda orta segmentte fiyat ve performans ürünü olarak göze çarpan Mi A3’ü satın alan kullanıcılar ne gibi yorumlar yapmış bu telefonu beğenmiş mi veya bu telefonun kronik sorunu var mı gibi sorulara yorumlar vasıtasıyla cevap bulmaya çalışacağız Xiaomi Mi A3 Nasıl Bir Telefon? Mi A3 […]
Xiaomi Mi A3 Kullanıcı Yorumları

Subscribe US Now

Mutlaka Bakmanız Gereken En İyi Telefon Yazıları 

En İyi Kameraya Sahip Telefonlar

Kamerası İyi Olan Telefonlar

Ön Kamerası En İyi Telefonlar

Ön Kamerası İyi Olan Ucuz Telefonlar

Şarjı En Uzun Giden Akıllı Telefonlar

En İyi Telefon Zil sesleri